Minden kutyatartó azt szeretné, ha kutyája okos, könnyen tanítható és szófogadó lenne. De vajon mitől függ, hogy egy kutya könnyen vagy nehezen tanítható? Szabálykövető vagy renitens? Igazi, örömet szerző társ vagy bosszúságot okozó, problémás rosszcsont lesz?
Ma már azt is tudjuk, hogy a tápláléknak, és ezen belül egyes tápanyagoknak is szerepük van az idegrendszer fejlődésében, ezáltal a tanulási képességek kialakításában. Az elmúlt években a figyelem középpontjába egy úgynevezett okos zsírsav, tudományos nevén a dokozahexaénsav - DHA - került, amelyről bebizonyosodott, hogy képes javítani a tanulási képességeket.
De mi is az a DHA? Közismert a különféle zsírsavaknak az élő szervezet működésében betöltött fontos szerepe. A humán és állatorvosi kutatások nagy száma foglalkozik az omega zsírsavak élettani szerepével, hatásával.
Az omega zsírsavak többszörösen telítetlen, hosszú láncú zsírsavak, amelyek többek között a sejtfal felépítésében vesznek részt. Az omega zsírsavak két nagy csoportja az omega-6 és omega-3 zsírsavak, számos fontos biokémiai folyamat szereplői. Az omega-3 zsírsavak egyik fontos képviselője a dokozahexaénsav, vagyis a DHA, amely a hidegvízi halakban, a tojásban és a különböző húsokban található.
A tanulási képességeket sok tényező befolyásolja. Közismert, hogy vannak könnyebben tanítható fajták és vannak öntörvényű karakterjegyekkel rendelkezők. A genetikának tehát ebben nagy szerepe van. De azért ezt a gazdi nevelési képessége is befolyásolja. Vannak, akik következetes neveléssel a lassúbb felfogású kutyát is megtanítják a szükséges ismeretekre, és vannak, akik hibás módszerükkel még a kiemelkedő felfogású ebeket is elrontják.
Fontos, hogy a kutyakölykök minél előbb megtanulják az alapvető szabályokat, könnyen beilleszkedjenek gazdájuk életébe, környezetébe, családjába, minél kevesebb kárt okozzanak, és a szocializációjuk minél zökkenőmentesebb legyen.
Ennek legjobb módja, ha rendszeresen elviszed kedvencedet már kölyökkorától kezdve a közeli kutyaiskolába, ahol ma már nagy valószínűséggel találhatsz kutyaovit is. A kölyköket tanácsos a kötelező oltásaik után elvinni az oviba, ahol a többi kutyakölyökkel együtt kezdik el megszokni fajtársaik jelenlétét. Nekik még kevesebb feladat van és több játék, hiszen ilyenkor az a lényeg, hogy megszokják gazdájukat, társaikat, és rögzüljön a jutalomfalat fogalma, ami aztán a későbbi tanulmányok kulcsa és záloga lesz.
A kutyaiskolai órák között pedig próbálj minden napra beiktatni gyakorlást a kutyusoddal. Hidd el, ő nagyon fogja élvezni a rendszeres foglalkozást és persze a jutalomfalatokat.
(Forrás: femina.hu, dr. Berkényi Tamás, állatorvos szakvéleménye)